Цими вихідними уже вшосте в селі Зимна Вода запалала лемківська ватра.
4 – 5 вересня відбувся VI Всеукраїнський фестиваль «Гомін Лемківщини».
Організатори заходу – Львівська обласна організація ВУТ «Лемківщина» спільно з Зимноводівською сільською радою.
На фестиваль з’їхалися лемки з різних куточків України та з-за кордону.
Цього року виповнюється 77 років від початку депортації у 1944 – 1951 роках з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини українців – автохтонних мешканців цих регіонів.
З великим болем лемки згадують ті страшні часи, коли людей виганяли з рідних домівок та знущалися з них. І хоч представники цієї етнографічної групи зазнали багато випробувань і були розкидані по цілому світу, у їхніх серцях завжди жевріла надія повернутися на рідну землю. Смуток і біль за втраченим Батьківським краєм досі живуть у лемківських піснях та оповідках. Пам’ять про своє історичне коріння, свою домівку та традиції лемки передають своїм нащадкам.
Саме для збереження, відродження і популяризації лемківської культури організовано фестиваль «Гомін Лемківщини».
На урочистостях з нагоди відкриття заходу з вітальним словом до присутніх звернулися голова Львівської обласної організації ВУТ «Лемківщина» Володимир Шуркало, голова Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович, голова Зимноводівської сільської територіальної громади Володимир Гутник, народні депутати Софія Федина, Ростислав Тістик, Галина Васильченко, Олег Синютка.
Їхні виступи об’єднала спільна трагічна сторінка нашої історії і спільна мета – збереження лемківської культури, традицій, мови та пісні.
Наступного дня з вітальними словами до гостей звернулися міський голова Львова Андрій Садовий та заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод.
Ведучими свята були Марта Ільєнко, Наталя Гудима, Іван Мороз, Микола Крупей та Соломія Ковалик.
До урочистого підняття українського прапора (під виконання державного гімну «Ще не вмерла Україна») запросили народну депутатку Софію Федину, голову Львівської районної державної адміністрації Христину Замулу та голову Зимноводівської громади Володимира Гутника.
Підняти лемківський прапор (під виконання гімну Лемківщини «Гори наши») запросили голову Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександра Венгриновича, голову Львівського обласного товариства “Лемківщина” Володимира Шуркала, депутатку Івано-Франківської обласної ради Євгенію Бардяк, голову товариства “Лемківщина” м. Борислав Яніну Начас, голову товариства «Лемківщина» м. Дрогобич Володимира Байсу, Андрія Тавпаша, голову Львівської обласної громадської організації «Молода Лемківщина» Миколу Крупея.
Від учасників фестивалю діти з місцевого осередку організації «Пласт» поклали квіти до символічної могили «Борцям за волю України» у селі Зимна Вода, до пам’ятника депортованим українцям «Без вини покараним…» у селі Сокільники, до пам’ятника поетові Богдану-Ігорю Антоничу.
Благословив «Гомін Лемківщини» єпископ-помічник Львівської архиєпархії владика Володимир Груца, отець-митрат Анатолій Дуда-Квасняк разом з іншими священниками.
Лейтмотивом свята стало розпалення ватри – символу об’єднання лемків, символу голосу землі та предків. Лемківську ватру і присутніх біля неї щедро окропили священнослужителі різних конфесій.
У концертній програмі взяли участь виконавці із Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Луганської областей та інших регіонів України. Окреме привітання транслювали із Сербії. КУД Жатва з м. Коцур на чолі з головою товариства українців-русинів Богданом Віславскі записали відеопривітання з лемківськими співанками.
Захід об’єднав навколо себе представників не лише лемківської культури, а й інших етнографічних груп українців, що пережили подібну долю. З’їхалися близькі по духу люди, яких згуртувало спільне коріння роду. Такі заходи єднають.